Turistická chata Hubertka se nachází v nadmořské výšce 621 m v katastru obce Bílý Potok. Je umístěna v bukových lesích Jizerských hor na křižovatce turistických cest východně od Lázní Libverdy a severně od Bílého Potoka, na svazích hory Smrk (1.124 m). Chatu často vyhledávají cyklisté pro blízkost Singltreku pod Smrkem. V zimě chatu navštěvují především běžkaři. 100 metrů jižně od Hubertky se nachází skalní vyhlídka Kočičí kameny. Na vlakovou zastávku Bílý Potok pod Smrkem je to 2,7 km. Chata se nachází v lokalitě, kde není mobilní signál žádného z operátorů! Slabý signál se dá chytit venku nad chalupou.
Ubytování
Chata Hubertka s kapacitou 37 lůžek. Na patře je 6 pokojů převážně s palandami (1×2, 2×4, 1×6, 1×7 a 1×8 lůžek), na půdě jsou 2 pokojíky (1×2, 1×4 lůžka). Ve zbylém půdním prostoru je na zemi prostor pro dalších zhruba 10 nocležníků. V přízemí je kuchyň se sporákem, rychlovarnou konvicí, lednicí a nádobím. V zimě se může vařit i na sporákových kamnech. Přízemí dále obsahuje velkou a malou klubovnu, společné sprchy a WC zvlášť pro muže a ženy. S vodou se musí šetřit, zvláště v létě. Topení je na tuhá paliva, hosté si topí sami. Chata byla postavena v roce 1906 a je jednou z nejstarších horských chat v Jizerských horách. V provozu bývá i občerstvení v bufetu hned pod chatou (funguje většinou od Velikonoc do konce října o víkendech, přes letní prázdniny se snažíme mít otevřeno denně). Parkování je možné přímo u objektu přístupné lesní cestou z obce Bílý Potok. GPS souřadnice: 50.8898167N, 15.2194642E.
Výlety
Pěší turistika po vyhlídkách Jizerských hor, Kostel Navštívení Panny Marie, Zámek a hrad Frýdlant, Lázně Libverda, Obří sud Lázně Libverda a také Zámecký pivovar Albrecht Frýdlant. Cyklistika je možná po okolních zajímavostech, jako například pivovar Frýdlant, koupaliště v Novém Městě a nebo vodní nádrž Fojtka. Pro milovníky horských kol je zde hojně navštěvovaný Singltrek Pod smrkem. V zimním období doporučujeme návštěvu rozsáhlé bežkařské tratě na Jizerské magistrále – Smědava.
Možnosti koupání: koupaliště Hejnice, rybník Ferdinandov, koupaliště Raspenava, koupaliště Nové Město pod Smrkem, přehrada Bedřichov, koupaliště Dolina, vodní nádrž Fojtka, přírodní koupaliště Josefův Důl, Heřmanické vodní nádrže, Lesní koupaliště Liberec, přehrada Harcov, koupaliště Lučany nad Nisou, plavecký bazén Liberec, přehrada Mšeno, aquapark Centrum Babylon – Liberec.
Blízká lyžařská střediska: Hejnice – Ferdinandov, Świeradów Zdrój, Bedřichov u Doliny, Lucifer – Josefův Důl.
Fotogalerie – chata Hubertka
Kde nás naleznete – chata Hubertka
Ceník – chata Hubertka
Nový ceník, platný od 1.1.2025 Pobyt | Letní sezona | Zimní sezona |
---|---|---|
osoba/noc, objekt/noc | 180 Kč, minimálně však 3.000 Kč/noc | 180 Kč, minimálně však 4.000 Kč/noc |
Pobyt | Letní sezona | Zimní sezona |
---|---|---|
osoba/noc, objekt/noc | 140 Kč, minimálně však 2.500 Kč/noc | 140 Kč, minimálně však 3.000 Kč/noc |
Chata se pronajímá vždy celá a pouze jedné skupině. Spaní je možné pouze ve vlastním spacáku. Pes za příplatek 50 Kč/noc. Závěrečný úklid vlastní nebo za 1.000 Kč. Poplatek z pobytu 12 Kč/osoba/noc (jen dospělí). Ceny uvádíme včetně energií. Minimální délka pobytu je až na malé výjimky 2 noci. V době letních prázdnin upřednostňujeme týdenní pobyty před těmi víkendovými. Check in 15:00, Check out do 12:00. Dřívější Check in a pozdější Check out je možný pouze po předchozí domluvě s majitelem nebo správcem.
Velikonoční pobyt 17. 4. – 21. 4. 2025, Vánoční/Silvestrovský pobyt v rozmezí 23. 12. 2024 – 1. 2. 2025 – minimálně však 7 nocí.
Cena Velikonočního, Vánočního a Silvestrovského pobytu na vyžádání!
Historie – chata Hubertka
Rok 1907
Na staré cestě vedoucí z Lázní Libverdy na vrchol Smrku, který vždy patřil do libverdského katastru, stojí od roku 1907 roubená chata Hubertka. Ta ale kupodivu patří ještě do katastru obce Bílý Potok. Byl to vždy první záchytný bod na únavném výstupu na nejvyšší bod české části Jizerských hor, ale také odpočinek na strastiplné cestě zpět. Patřilo ale vždy k dobrým mravům, aby zdatnější pacienti Lázní Libverdy tuto cestu uskutečnili.
Z doby, kdy Hubertka ještě nestála, se zachovaly pohlednice, na nichž je občerstvení podáváno turistům jen z bídného přístřešku zvaném „Hubertus Hütte“. Tenkrát se ještě blízké Kočičí kameny nazývaly Seehundfelsen (Tulení kameny). V roce 1923 je zpřístupnila hejnická skupina Horského spolku.
Chata také sloužila k občerstvení četných promrzlých sáňkařů, spouštějící se korytem 2 000 m dlouhé dráhy. V době vzniku Hubertky se vznosně nazývala „Sáňkařská dráha císaře Františka Josefa“. Po druhé světové válce se dráha dožila největšího rozkvětu. Jelo se zde dokonce mistrovství republiky v jízdě na saních jednotlivců i dvojic. Na této dráze také vyrostla budoucí mistryně sportu Jana Jarolímová z Lázní Libverdy.
Rok 1910
Jako první nájemce se objevuje v adresářích z roku 1910 Wilhelm Preisler. V anoncích Průvodce po horním smědavském údolí z roku 1927 zve k návštěvě Hubertky „nejoddanější boudař“ Josef Hofbauer. V letech 1930–39 si chatu pronajímá Gustav Augsten. Majitelem je však vždy někdo jiný. Od výstavby chaty až do roku 1936 vždy někdo z rodiny Richtrů a poté do konce války Marie Walterová.
Po válce se značně zdevastovaného stavení ujaly Státní lesy a nad vchodem se objevuje štít s nápisem „Dělnický tábor státních lesů Frýdlant“. Na dlouhá léta zde pak visí známý emblém ČSAD Poděbrady. Chatu sporadicky využívají k pobytu malé skupiny zaměstnanců a dětí.
Rok 1972
V roce 1972 kupuje chatu TJ Jiskra Hejnice a objekt od té doby slouží všem turistům. Dochází k různým výměnným pobytům a ubytování se zde provozuje neoficiálně. Chata rovněž slouží jako ubytovna lesních brigádníků. V roce 1981 byla chata napojena na elektrickou síť, po 74 letech, kdy se tu svítilo jen petrolejem, si to zasloužila. Až v roce 1995 majitel zřídil moderní sociální zařízení – suché záchody nahradily splachovací a přibyly sprchy s teplou vodou. Do chaty také zavedl pramenitou vodu z nedaleké studny. Chata je vytápěna uhlím: v přízemí dvěma lokálními kamny, podkroví vytápí pouze jediná kamna uprostřed.
Rok 1999
Ve druhé polovině 90. let uvažovala TJ o prodeji chaty. Avšak v roce 1999 ji pronajala vítězům výběrového řízení Miroslavu Neumannovi a Petru Blažkovi. Mimo sezonu je zde služba jen o sobotách a nedělích. Ale chatu celoročně využívají i k týdenním pobytům celé skupiny – turisté, skauti; pravidelně např. jeskyňáři z Blanska. V současnosti zde každých 14 dnů probíhají ekologické semináře.
V přízemí najdeme 5 roubených místností přístupných z průběžné chodby, v patře se do 6 pokojů s palandami vejde 31 turistů, v půdním prostoru je ve dvou pokojích celkem 6 lůžek (rekord prý činí 97 nocležníků).
Zvenku ze základního obdélníku, postaveného na podezdívce z pěkně otesaných žulových kvádrů a vycházejícího z tradičních venkovských staveb, vystupuje k jihozápadu široký rizalit se sedlovou střechou a dřevěným štítem. Během sta let se nezměnila ani okna s podparapetními ornamenty v jizerském stylu, pěkně veliká, obdélná na výšku, ke kterým přibyly z bezpečnostních důvodů okenice. Jedinými proměnami chaty jsou dřevěné zádveří přiléhající k východnímu štítu a stále novotou zářící přístavba sociálního zařízení na místě staršího přístavku. Také stromů v okolí ubylo a veselá červeno-zeleno-bílo-hnědá barevnost fasády nahradila původní hnědou a bílou.
Chatu od srpna 2007 doplňuje dřevník s novou přístavbou bufetu, který spolu s venkovními stoly a lavicemi láká pěší i cyklisty k zastavení. A tak jako na Hubertku před sto lety stále ještě shlíží na hemžení kolem nedaleký staletý křížový buk.
Zdroj: Časopis Krkonoše – Jizerské hory, Jizerskohorské chaty – Hubertka, autoři: Miroslav Jech, Jana Mejzrová
____________________________________________________________________________________________
Chcete se nás na něco zeptat? Nebo nám něco sdělit? Použijte kontaktní formulář 😉 =>>